Bu Blogda Ara

26 Şubat 2012 Pazar

VİCDAN VE DÜRÜSTLÜK

Değerli Hocamız Prof. Dr. Hüseyin Hatemi' nin İdeal Hukuk Dergisi için kaleme aldığı  "Vicdan ve Dürüstlük" başlıklı makaleyi 9. sayımızda okuma fırsatı bulabileceksiniz...

...Ferdin; Yaratıcı’yla sevgi ilişkisine girmesi doğal ve temel bir ihtiyaçtır. Sevgi yaradılışın hikmetidir, sebebidir. Yaratıcı’nın varlığı bir “varsayım” değil, kanıtlamaya asla ihtiyacı olmayan bir apaçıklıktır. “Asalet-i Vücud” “varlığın ilke olması”, bu apaçıklığın ifadesidir. Varlık ilke olmasa idi yokluktan hiçbir şey meydana gelmezdi. Varlık Ezeli ve Ebedidir. Ezeli ve Ebedi olan Zorunlu Varlık’tır. Zorunlu Varlık; Yaratıcı’dır. Yaratıcı; Seven ve Sevilen’dir, Vedud’dur. Ahlaki davranış kuralları, Hukuk ve Ahlakın ortak ilkeleri, insan onuruna sahip olduğu bilincinde olan insanın aynı zamanda diğer insanların ve bütün yaratılmışların da onurlarına saygı gösterme sorumluluğu ve sorumluluk bilinci; bütün bunlar Yaratıcı’yı “bulma”, O’nunla bağlantısını kesmemeye, “vicdan”a bağlıdır. (Devamı İdeal Hukuk Dergisi 9. Sayısında...)

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Bloğunuzu diğer blog sitelerinden ayıran özelliği , yaptığınız paylaşımlar ve düşünceleriniz. Uzun süredir bloğunuzu ziyaret ediyoruz bundan da çok keyif alıyoruz. Parça kontör olarak teşekkür ederiz ve başarılarınızın devamını dileriz.